Language:

Archive for October, 2020

U14 Eesti MVlt 4 kulda ja 2 karikat, Kuusik madistas maailmameistriga

Laupäeval toimusid Tallinnas Sõle spordikeskuses U-14 vanuseklassi ning esmakordselt Eesti judo peagi 51-aastases ajaloos ka veteranide meistrivõistlused.

Tartu Do oli ka seekord tugeva esindusega väljas. Juba tuntud klassi näitasid Do klubi tüdrukud. Kuldmedalite ja Eesti meistritiitlitega tulid Tallinnast tagasi Rebeka Liias(-40kg), Diana-Johanna Vanamb(-45kg) ja Emma-Melis Aktas(+52kg). Hõbemedali võitles endale välja Elis Ursula Lihtmaa(-45kg) ja pronksi võitis Hanna Eliise Märtsin(-40kg). Kolm kulda tähendas tüdrukute arvestuses Tartu Do ülekaalukat võitu– Alecoqi spordimaja pungil trofeekappi tuleb ruumi teha veel ühele karikale.

Poiste arvestuses näitas oma klassi Karl-Martin Villako(-42kg), kes alistas kõik oma viis vastast ipponitega ning vahetas eelmise aasta pronksmedali kulla ja Eesti meistritiitli vastu. Ken Marten Saar võitles endale kehakaalus -55kg välja pronksmedali. Ilja Bezuglov(-38kg), Ekke Kivikas(-55kg) ja Martin Tuka(-62kg) pidid seekord leppima viiendate kohtadega. Kuld, pronks ja mõned viiendad kohad aitasid tartlastele kindlustada poiste üldarvestuses kolmanda koha karika.

Veteranide meistrivõistlusel hoidsid Tartu Do lippu kõrgel vanameistrid Riina Toomis(hõbe +57kg), Valvo Piilberg(pronks -73kg) ja Markko Kolossov(pronks -90kg).

Pühapäeval võistles Mattias Kuusik pika võistluspausi järgselt esimesel suurturniiril Budapesti Grand Slamil. Kehakaalus -90kg maadlev Kuusik oli loosi tahtel esimeses ringis vaba. Teises ringis alistas ta ungarlase Mate Ikoldi ipponiga. Kolmandas ringis osutas Kuusik südikat vastupanu valitsevale maailmameistrile Noel Van T Endile Hollandist. Kuusik oli matšis aktiivsem pool, kuid vastane pani oma kogemuse maksma ning Kuusiku lisaajal saadud kolmas karistus tähendas vastase võitu.

C klassi eestikad

Anna Liisa Nurm võitis U-18 Euroopa karikaetapi!

Veni, vidi, vici. Nii võib kokku võtta Anna Liisa Nurme esituse nädalavahetusel Poolas Bielsko-Bialas toimunud kadettide judo EK-etapil. Oma debüütvõistlusel Euroopa karikasarjas ei jätnud ta vastastele mingit võimalust, võitis kõik matšid kindlalt ning näitas, et kõigil medalipretendentidel on vaja temaga novembri lõpus Riias toimuvatel U-18 Euroopa meistrivõistlustel arvestada.

Poola EK-etapil, mis traditsionaalselt on üks tugevaimaid Euroopas, hoidsid Anna Liisa kehakaalus -57kg seekord taset kõrgel Poola, Belgia, Sloveenia, Saksa ja Tšehhi sportlased. Esimeses ringis oli Tartu Do sportlane loosi tahtel vaba. Seejärel kohtus ta Sloveenia esindaja Eva Justiniga, kes oli oma esimeses kohtumises alistanud Poola judoka. Nurm alustas ettevaatlikult ja kontrollitult ning kasutas esimest minutit, et võistlusesse sisse elada. Tundes ennast juba mugavamalt, asus ta ise aktiivsemalt rünnakuid otsima. Kuigi Anna Liisa heitis vastast efektselt waza-ari vääriliselt, otsustasid kohtunikud, et sportlased olid vahetult enne heidet võistlusalast välja läinud ning heide ei lugenud. Nurm ei lasknud sellest ennast morjendada, pööras mõnikümmend sekundit hiljem ühe vastase rünnakuürituse enda kasuks, fikseeris kinnihoidmise ning võitis ipponiga.

Poolfinaalis tuli taaskord vastaseks sloveen, kes oli oma veerandfinaalis alistanud Belgia sportlase. Sloveenia naiste judo on väga kõrgel tasemel– viimaselt kahelt olümpialt naiste judos 2 erinevat olümpiavõitjat ei ole juhuslik saavutus. Ometi ei suutnud Anna Marie Ograjensek leida mingit vastust sügisel Tamme gümnaasiumi 10. klassis õpinguid alustanud Nurme vastu. Tartlane näitas väga enesekindlat maadlust ning heitis vaid pooleteise minuti jooksul vastast korra waza-ari vääriliselt ning hiljem ka puhtalt ipponile.

Finaalis võistlusteks kõrgeima asetuse saanud Tšehhi sportlase Tereza Vaclavkovaga ei näidanud Nurm välja mitte mingit aukartust. Tšehh, kes oli varasemates ringides näidanud plahvatuslikku heitevõimet ja tugevat maasmaadlust, alustas tugevate haaretega ning üritas agressiivselt meie sportlast tasakaalust välja saada. Nurme kaitse oli aga tugev ja surve all välja näidatud kontroll ja rahulikkus meenutas pigem suure kogemustepagasiga judokat kui debütanti. Kui maadeldud oli vaid poolteist minutit põikles Nurm osavalt kõrvale vastase rünnakuüritusest, näitas oskuslikku maasmaadlust, vabastas oma jala vastase haardest ning fikseeris kinnihoidmise. Vaclavkova üritas kõigest väest, kuid sellest hoidest polnud tal mingit varianti välja saada. Tablool tiksusid täis kinnihoidmist loendavad 20 sekundit. Ippon! Anna Liisa Nurm oli oma Euroopa karikaetapi debüüdil võitnud kuldmedali.

Treener Egert Ehari sõnul näitas Nurm juba võistluseelsel nädalal treeningutel väga rahulikku ja enesekindlat suhtumist ning oli kindel oma tugevas esituses. Isegi treeningutel saadud pisivigastustel ei õnnestunud head rütmi rikkuda. Järgmine suur test ootab ees juba novembri lõpus Riias toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel. Kogu Tartu Do judopere loodab, et Nurm, kes saab U-18 vanuseklassis maadelda veel ka järgmisel aastal, suudab rakendada Poolast saadud positiivseid emotsioone ja näitab sama head maadlust ka EM-il.

Anna Liisa familyphoto

Anna Liisa poodium