Language:

Baltic Sea Openilt tartlastele kuld ja hõbe!

Soomes Orimattilas nädalavahetusel toimunud Judo Baltic Sea Open on üks lähiriikide suurimaid turniire kadettide ja juuniorite vanuseklassile. Võistlustules olid Soome, Eesti, Rootsi, Norra, Venemaa, Prantsusmaa ja Iisraeli sportlased. Ühtlasi oli tegemist ka Eesti U-18 koondise koostamise esimese etapi viimase valikturniiriga.

Anna Liisa Nurm jätkas oma edukat tagasitulekut pikalt vigastuspausilt väga hea esitusega. Nurme kehakaalus -57kg oli väga tugevalt esindatud suur judoriik Prantsusmaa– kolmeteistkümnest sportlasest 8 olid prantslased. Viimastelt täiskasvanute maailmameistrivõistlustelt naiste seitsmest kehakaalust kolm kulda võitnud prantslastel noortest talentidest puudust ei ole.

Esimeses ringis kohtus Nurm Prantsusmaa esindaja Camille Arnold’ga. Kohe kohtumise alguses vastase heiteürituse kontreerinud Nurm asus waza-ariga juhtima. Mõned olukorrad hiljem näitas ta oma tugevust maasmaadluses, pööras vastase selili ning võitis matši kinnihoidmisega.

Teise ringi vastaseks tuli Maelle Genestier. Kuigi prantslasel õnnestus esimesel paaril rünnakul ebatavaliste haaretega Nurme üllatada, leidis tartlaste tulevikulootus kiirelt probleemile lahenduse. Maadlusaega näitavalt kellalt oli jõudnud maha tiksuda napilt minut kui Nurm sooritas enda jaoks nõrgemale poole otsustava puusaheite– ippon!

Poolfinaalis aasta vanema Lie Chaillou vastu alustas Nurm mitme hea heiteüritusega ning oli lähedal hindele. Tartlanna sai seejärel vastase maasmaadluses väga täbarasse olukorda ning rakendas igati korrektset kägistustehnikat.  Kui oli juba tundumas, et vastane hakkab kohe-kohe alla andma, peatas kohtunik arusaamatul põhjusel maadluse ning käskis sportlastel taas püsti tõusta. Nurm käestvõetud võimalust taga nutma ei jäänud, heitis hoopis vastast hinde vääriliselt ning hoidis siis seisu maadlusaja lõpuni.

Finaali jõudis teiselt poolt tabelist järjekordne prantslane Lucinda Granata. Maadlus oli väga tasavägine ning kuigi vastane üritas pidevalt esimesena rünnata, ei olnud tema rünnakud Nurme jaoks kordagi väga ohtlikud. Samas ei suutnud ka Nurm vastase haaretest läbi murda ning edukat heidet sooritada. Finaal läks lisaajale. Pärast järjekordset prantslase ebaõnnestunud heiteüritust näitas Nurm oskuslikku üleminekut püstimaadlusest maasmaadlusesse ning sundis vastase suurepärase kägistustehnikaga alla andma– ippon ning kuldmedal Tartusse!

Samuel Mikk ei saanud üllataval kombel vastaste puudumise tõttu U-18 vanuseklassi raskekaalus oma võimu näidata ning võttis vastu väljakutse ja osales U-21 vanuseklassi võistlusel.

Samuti neli matši teinud Mikk näitas vanemate vastaste vastu julget maadlust. Esimeses kohtumises tuli kindel võit Tartu judoklubi Zen esindaja Kaur Kanguri üle. Seejärel tegi Mikk väga südi partii Venemaa esindaja Zubair Asadovi vastu. Lisaajale läinud matši lõpetas venelase ebakorrektne heiteüritus– kohtunikud hindasid, et venelane sooritas heidet otse üle pea ning pani sellega ohtu enda lülisamba tervise– hansokumake ehk diskvalifitseerimine ja võit Tartu Do sportlasele.

Järgmises kohtumises Soome esindaja Alexandru Herea vastu jäi Mikk esmalt kaotusseisu, kuid võitles kõvasti ning õnnestus seisu viigistada. Pärast mõningast kohtunike segadust oli ka võimalus maadlus kinnihoidmisega lõpetada, kuid vajaliku 10 sekundi asemel, mis oleks kokku andnud teise waza-ari ning võidu, suutis vastane kinnihoidmisest 5-6 sekundi jooksul välja rabeleda. Lisaaja alguses läks Mikk pisut liiga uljalt ründama ning hoopis vastasel õnnestus teda heita ja matš võita.

Kuigi viimases kohtumises alistas Mikk kindlalt soomlase Arttu Hynnineni, siis kokkuvõttes oli nii temal kui Hereal 3 võitu ning üks kaotus. Omavaheline kohtumine otsustas, et võitjaks jäi Herea. Samuel Mikk pidi seekord leppima hõbedaga.

Martin Ottas maadles ennast välja kehakaalu -81kg poolfinaali ning juhtis seal kohtumist waza-ariga. Paraku sulgus finaalipääsu uks kõigest 30 sekundit enne maadlusaja lõppu, kui kohtunikud hindasid Ottase rünnakuüritust ohtlikuks ning karistasid teda hansokumakega. See tähendas, et finaali ja garanteeritud medali asemel tuli nüüd maadelda pronksimatšis. Paraku tuli seal vastaseks valitsev Soome meister Markus Redsven, kellele Ottas seekord alla pidi vanduma. Kokkuvõttes tugevalt turniirilt väärt viies koht.

Kehakaalus -50kg maadelnud Kaspar Gutmann võitles vigastust trotsides kolmes matšis. Esmalt tuli väga tasavägises kohtumises võtta vastu kaotus Prantsusmaa esindaja Milo Roparsi käest. Seejärel alistas Gutmann ipponiga venelase Vlad Karpovi. Kahjuks tuli pronksikohtumises prantslase Nolhan Noirbussoni paremust tunnistada, kokkuvõttes igati korralik viies koht.

Karl-Johannes Pilt(-73kg) ja Markus Villako(-60kg) pidid seekord leppima vaid ühe matšivõiduga.

U-21 vanuseklassis maadelnud Joonatan Ristmäe sai kehakaalus -73kg kaks head võitu soomlase ning venelase üle ja edenes poolfinaali. Seal tuli vastaseks aga 2017. aasta kadettide Euroopa meister Iisraelist. Ristmäel tema vastu võimalust ei tekkinud. Pronksikohtumist Venemaa esindaja Dokka Elmurzaevi vastu alustas Ristmäe hästi, kuid maadluse edenedes sai kogenum venelane kontrolli enda kätte ning võitis ipponiga. Ristmäele samuti väga tugevas konkurentsis viies koht.

Anna Liisa Nurm, Samuel Mikk, Kaspar Gutmann ja Karl-Johannes Pilt saavad U-18 vanuseklassis maadelda ka järgmisel aastal, Markus Villako ka ülejärgmisel. Tartu Do toetajatel on põhjust siis veelgi kirkamaid tulemusi loota!

Tartu Do judokaid tüürivad sihikindlalt paremuse poole treenerid Priit Berg ja Egert Ehari.

AL poodium

 

sam poodium

Comments are closed.