Categories
Uudised Võistlused

Edukad U18 Euroopa meistrivõistlused

Sel nädalal toimusid Horvaatias Porecis U18 vanuseklassi judo Euroopa meistrivõistlused. Eestit esindama valitud koondisest suure osa moodustasid Tartu Do sportlased, kes ei valmistanud pettumust ning hoolitsesid parimate tulemuste tegemise eest– koju toodi kaks 7. ja üks 9. koht.

Sel nädalal toimusid Horvaatias Porecis U18 vanuseklassi judo Euroopa meistrivõistlused. Eestit esindama valitud koondisest suure osa moodustasid Tartu Do sportlased, kes ei valmistanud pettumust ning hoolitsesid parimate tulemuste tegemise eest– koju toodi kaks 7. ja üks 9. koht.

Koondise liidrina sõitis Porecisse Jakob Vares, kellel on sellest hooajast ette näidata kaks pronksmedalit Euroopa karikaetappidelt. Vares sai tänu sellele võistluseks 8. asetuse ning oli kehakaalus kuni 90kg seetõttu esimeses ringis vaba. Teises ringis tuli vastaseks Horvaatia sportlane Marko Bozic, kes oli eelnevalt alistanud Sloveenia judoka. Vares alustas matši korralikult ja näitas head maasmaadlust, saades vastase mitmel korral kinnihoidmisesse, millest küll vastasel õnnestus välja rabeleda. Kodupubliku toel südikalt võidelnud horvaat suutis ilusa kombinatsiooni toel Varest waza-ari vääriliselt heita ning asus matši juhtima. Vares pani seejärel sisse järgmise käigu, kulus paarkümmend sekundit ning vastane oli selili matil– ippon!

Veerandfinaalis läks Vares vastamisi maailma esinumbri Milan Bulajaga. Serblasel on sel hooajal ette näidata kaks kulda ja üks hõbe Euroopa karikaetappidelt, seega on ta kogu aasta jooksul kaotanud vaid ühe kohtumise! Vares tugeva vastase vastu aukartust ei näidanud ning ründas väga tugevate rünnakutega, olles mitmel korral lähedal hindele. Võrdne matš läks lisaajale, kuid kui seda oli maadeldud minut ja 18 sekundit, suutis serblane Varese rünnaku blokeerida ning tekkinud olukorrast koheselt kinnihoidmise saada ning sellega ka võita. Bulaja liikus edasi teel hilisema kuldmedalini, Vares langes lohutusringi, kus säilis võimalus pronksmedaliks.

Järgmine vastane oli kreeklane Alexios Sperlidis. Mõlemapoolsete võimalustega kohtumises suutis Vares pisut vähem kui minut enne kohtumise lõppu vastast waza-ari vääriliselt heita ning hoidis seejärel taktikaliselt küpset maadlust näidates seisu lõpuni.

Pääsu eest pronksmedalikohtumisele pidi Vares maadlema ukrainlase Oleksii Boldyrieviga. Sportlased on sel aastal juba korra kohtunud, siis jäi peale ukrainlane. Paraku ei suutnud ka seekord Vares ebamugava stiiliga vastase vastu rohtu leida ning pidi taas vastase paremust tunnistama. See tähendas Varese jaoks tugevas konkurentsis Euroopa meistrivõistluste 7. kohta.

Kabriel Kirna maadles kehakaalus +90kg ning oli loosi tahtel esimeses ringis vaba. Teises ringis tuli aga vastaseks üks võistluse suurfavoriite Gruusia judoka Tamaz Biganashvili. Poola EK-etapil oli Kirna üks nendest, keda grusiin teel kullani võitis. Seekord olid aga Kirnal muud mõtted. Juba maadluse esimene heiteüritus oli Kirna poolt nii võimas, et koljatisuurune grusiin lendas jalad püsti läbi õhu. Tehes kõike, et vältida selili kukkumist, suutis vastane küll akrobaatiliselt oma keha õhus olles pöörata, aga vigastas selle käigus oma õlga ning ei saanud enam maadlust jätkata. Võit Kirnale.

Veerandfinaalis tuli Kirnale vastaseks Rumeenia sportlane Bogdan Petre, kes on sel hooajal võitnud medali kolmelt U18 Euroopa karikaetapilt ning isegi ka ühelt U21 EK-etapilt. Kirna läks ka sellesse maadlusesse otsustavalt ning alustas maadlust väga terava rünnakuga. Paraku õnnestus rumeenlasel kasutada ära üks Kirna eksimus maasmaadluses, saada kinnihoidmine ning matš võita.

Lohutusringis tuli vastaseks ungarlane Janos Balogh, kelle paremust Kirna pidi tunnistama Poola EK-etapil. Suurem ja tugevam vastane on oma füüsilise maadlusstiiliga meie mehele varem raskusi valmistanud. Seekord näitas aga Kirna, et jõule ja massile saab vastu plahvatuslikkuse ja tehnikaga. Pärast väga efektse heitega vastase matile viskamist jätkas Kirna ka maasmaadluses ning saavutas kindla võidu.

Pääsu eest pronksikohtumisse läks Kirna vastamisi võistlusteks esimese asetuse saanud Küprose esindaja Giannis Antoniouga. Pärast kaheminutlist maadlust eksis Kirna ühel oma rünnakuüritusel, vastane kasutas selle ära ning võitis kinnihoidmisega. Kirnale seega samuti Euroopa meistrivõistluste 7. koht.

Tõenäoliselt võistluste noorima sportlasena, kõigest 14-aasta vanuselt oma U18 Euroopa meistrivõistluste debüüdi teinud Emma-Melis Aktas oli kehakaalus +70kg esimeses ringis vastamisi Ungari sportlase Hanna Perlakiga. Aktas suutis pingelises olukorras ärevuse üle kontrolli saavutada ning alistas ungarlase 45-sekundilise maadluse järel ipponi väärilise heitega.

Teises ringis tuli vastaseks eelmise aasta Euroopa meistrivõistluste hõbemedalist Iisraelist Yuli Alma Mishiner. Iisraeli sportlase tase on nii kõrge, et sel hooajal on ta U18 võistluste asemel võistelnud U21 ja isegi ühel täiskasvanute Grand Slam võistlustel ning on juba nendelt võistlustelt võtnud ühe hõbemedali ja ühe viienda koha. Kogenud vastane meie tulevikulootusele seekord varianti ei andnud. Kuna Iisraeli sportlane maadles ennast finaali, sai Aktas võistlust jätkata lohutusringis.

Lohutusringi kohtumises tuli vastaseks esimese asetusega Ukraina sportlane Diana Semchenko, kes on sel aastal võitnud ühe U18 ja isegi ka ühe U21 EK-etapi kuldmedali. Kusjuures teel Teplice etapi kullani alistas ukrainlane siis oma EK-etapi debüüti tegeva Aktase. Erinevalt eelmisest kohtumisest, ei andnud Aktas seekord ukrainlasele midagi kergelt. Näidates palju küpsemat maadlust suutis Aktas kogu matši vältel ukrainlase rünnakuvõimalused minimaalsed hoida, samal ajal ise häid rünnakuid tehes. Semchenko oli saanud kohtunikult juba kaks karistust, veel üks oleks tähendanud meie sportlase võitu. Paraku suutis kogenum ukrainlane ühe võimaluse leida ning kägistusvõttega Aktase alistada. Ukrainlane lõpetas võistluse pronksmedaliga. Kuigi Aktase esmane emotsioon oli pettumus, oli ju võit tugeva vastase üle käeulatuses, siis lõpptulemus Euroopa meistrivõistluste 9. koht on väga hea tulemus. Eriti arvestades, et Aktas saab selles vanuseklassis maadelda veel ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal.

Õnnitleme sportlaseid tublide tulemuste eest ning täname sponsoreid, toetajaid ja kaasaelajaid!

Emma-Melis Aktas, Kabriel Kirna, Jakob Vares